Damal Bebeği

Damal Bebeği

Yöresel bebek kategorisinde dünya birincisi

100,00TL

Damal ilçesine bağlı Seyitveren köyünde yaşayan 70 yaşında ki Gülfidan Atmaca, henüz 13 yaşındayken annesinin yöresel giysilerinden örnekler alarak oyun amaçlı bebekler yapmaya başladı.

Ardahan Damal İlçesi

Damal İlçemiz ve yöresi Orta Asya’dan Avrupa’ya göç eden Türk boylarının geçiş güzergahında bulunan bir yerleşim alanıdır. Yöre halkı Türkmen olup günümüze kadar kendi gelenek ve göreneklerini korumuşlardır.

Damal İlçesi Kıyafetleri

Buranın en önemli özelliklerinden biri yörede yaşayan kadınların Orta Asya Oğuz Türklerinin kıyafetlerini kullanmalarıdır. Bu kıyafetler Üçetek, önlük, gömlek, şalvar, yelek, cepken, göğüslük, tor, fes, takke ve kolçak gibi parçalardan oluşur. Günümüzde de kullanılan bu kıyafetler giyenin yaşına, sosyal durumuna ve ekonomik gücüne göre değişiklik gösterir. Örneğin bu kıyafetin bir parçası olan göğüslüğün koyu renkli kumaştan yapılanını yaşlı kadınlar ve dul kadınlar, tamamen boncuktan yapılanını ise genç kadınlar giyer. Genç kadın, gelin, evli kadın, çocuklu kadın, dul kadın, oğlu askere gitmiş kadın ve ninelerin başlarına taktıkları başlığın farklı özellikleri vardır. Yeni evli kadın en az beş entari, üçetek, bir yeleği bir arada giyer.

Damal Bebeği Özellikleri

Geçmişte yöre kadınları bu kıyafetlerin küçüklerini ağaçtan yapılan bebeklere giydirerek çocuklarına oyuncak yapmaktaydılar. Günümüzde bu giysiler plastik bebekler üzerine giydirilerek meraklılarına satılmaktadır. Bu giysiler iyi bir işçilik ve el emeği ile kumaş bezler üzerine boncuklarla işlenerek yapılmaktadır. Damal Bebeği 1996 yılında Japonya’da düzenlenen Yöresel Folklorik Bebekler yarışmasında el emeği kategorisinde Dünya birincisi olmuştur.

Bu lezzetlerden vazgeçemeyeceksiniz

Damal Bebeği ürününü alan müşterilerimiz başka hangi ürünleri alıyor?

En çok sipariş edilen ürünlerimiz arasında şunu gördük. Damal Bebeği ürünümüzü satın alan müşterilerimiz aşağıdaki ürünleride beğenerek satın alıyor. Sizin damak tadınıza da güveniyor ve bu ürünleri beğeneceğinizi umuyoruz.

Özlediğiniz doğal lezzetler burada!

Yanatlı Köyü’nün yüksek rakımlı doğasında geleneksel yöntemlerle hazırladığımız lezzetler

Yanatlı Süt Ürünleri olarak kendi büyük baş hayvanlarımızdan ve diğer köylerimizde bulunan çiftçilerden topladığımız sütleri modern tesislerimizde dedemizden miras kalan geleneksel yöntemler ile işliyoruz. Geleneksel yöntemlere teknolojiyi katarak tadına doyamayacağınız %100 doğal kaşar peyniri ve yöresel ürünler üretiyoruz. Farklı lezzetleri ile sizi çocukluğunuza götüreceğimize inanıyoruz. Ardahan Kaşar Peyniri , Ardahan Balı , Ardahan Tereyağı ve diğer Ardahan Yöresel Ürünleri bir tık uzağınızda.

Kolay Sipariş Verirsiniz
Doğal ve Taze Göndeririz
Afiyetle Yersiniz

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

Güvenli Ödeme
Tüm hakları saklıdır © 2018 Yanatlı Süt Ürünleri
Web sitemizde bulunan hiç bir yazılı ve görsel materyalin izinli / izinsiz kullanımı yasaktır.
Web Tasarım