Dil Peyniri (500 Gr)

Dil Peyniri (500 Gr)

Muhlama'dan Künefe'ye bir çok yerde organik dil peyniri

130,00TL

Tuzsuz yapısı ile uzun süre saklanmayan dil peyniri, sütlü bir tada sahiptir. Kaşar peynirinden daha yumuşak bir kıvamı olan organik dil peyniri, kesildiğinde tel tel parçalara ayrılır. Halk arasında künefe peyniri olarak bilinen dil peyniri mozarella peynirine benzetilir.

Dil Peyniri

Ardahan yöremize ait bir peynir olan dil peyniri, Çeçil Peynirine benzer bir peynirdir. Dil peyniri, Çeçil peynirine benzer şekilde lifli bir yapıya sahiptir ve tam yağlı koyun sütünden veya inek sütünden yapılır. Şekil olarak Çeçil peynirine benzese de Çeçil peynirinden çok daha tuzsuzdur.

Yanatlı Köyü’nün yüksek rakımlı doğasında geleneksel yöntemlerle hazırladığımız tuzsuz yapısı ile kısa sürede tüketilmesi gereken organik dil peyniri, sütlü tada sahiptir. Yumuşak bir kıvamı olan dil peyniri, kesildiğinde tel şeklinde parçalara ayrılır.

Dil Peyniri Nasıl Saklanır?

Az tuzlu olan dil peyniri çok uzun ömürlü bir peynir türü değildir. Genellikle küçük paketler içinde satılır ve alındıktan kısa süre sonra tüketilmelidir. Dil peyniri buzdolabının içinde hava alan bölmede saklanmalıdır. Buzdolabında saklanmadan önce pamuklu bir beze veya tülbentle sarılırsa daha uzun süre taze kalır. Dil peynirini sarmak için kullanılan bezin veya tülbendin ince olması gerekir ve birkaç gün arayla peynir kontrol edildiğinde bezin nemlenmiş olduğu görülürse kuru bir bez veya tülbent ile değiştirilmelidir.

Dil Peynirinin Faydaları Nelerdir?

Dil peyniri diyet peyniri olarak da bilinir ve diyet yapan kişilerin tercihidir. Özellikle çocukların kemik yapısını güçlendirmeye oldukça faydalıdır. Yüksek oranda kalsiyum içerdiği için diş gelişimini destekler ve hem yetişkinlerin hem de çocukların kemik sağlığı için faydalıdır.

Dil Peyniri Nasıl Üretilir?

Dil peyniri üretiminde kullanılan Ardahan yöresi inek sütleri pastörize edilerek 65 dereceye kadar ısıtılıp bu işleme 20 dakika devam edilir. Isıtma işlemi uygulanan süt, soğuk su yardımıyla mayalama için gerekli olan 35 dereceye kadar soğutulur.

Pıhtı kesme işlemine gelene kadar mayalama süresi 45 dakika olarak ayarlanır. Kesim olgunluğu test edildikten sonra pıhtı kesmesi yapılır. Yaklaşık 3 saat dinlendirilir. Pıhtı kesme işlemine hazır hale geldikten sonra normal peynirden daha ince olarak kesilir. Kesilen telemeler haşlanır ve yoğurulur.

Sıcaklık 70 derece ve işlem süresi 2 dakikadır. Daha sonra, haşlanmış ve yoğurulmuş telemeler ip şeklinde uzatılarak kalıplara konulur. 15 dakika sonra kalıplardan çıkarılan peynirler tezgahlarda dinlenmeye bırakılır. Buradan salamuraya alınan taze peynir 30 dakika süreyle tuzlu suyla salamura edilir. Dil peynirleri ambalajlamaya hazır hale gelmiştir. Hava kalmayacak şekilde ambalaj kapağı kapatılan dil peynirleri soğuk hava deposunda 10 derece sıcaklıkta 90 gün süreyle olgunlaşmaya bırakılır.

Bu lezzetlerden vazgeçemeyeceksiniz

Dil Peyniri (500 Gr) ürününü alan müşterilerimiz başka hangi ürünleri alıyor?

En çok sipariş edilen ürünlerimiz arasında şunu gördük. Dil Peyniri (500 Gr) ürünümüzü satın alan müşterilerimiz aşağıdaki ürünleride beğenerek satın alıyor. Sizin damak tadınıza da güveniyor ve bu ürünleri beğeneceğinizi umuyoruz.

× Bu ürüne dil peyniri, tussuz peynir, künefe peyniri, muhlama peyniri, organik peynir, organik dil peyniri kelimelerini arayarak daha hızlı ulaşabilirsiniz.

Özlediğiniz doğal lezzetler burada!

Yanatlı Köyü’nün yüksek rakımlı doğasında geleneksel yöntemlerle hazırladığımız lezzetler

Yanatlı Süt Ürünleri olarak kendi büyük baş hayvanlarımızdan ve diğer köylerimizde bulunan çiftçilerden topladığımız sütleri modern tesislerimizde dedemizden miras kalan geleneksel yöntemler ile işliyoruz. Geleneksel yöntemlere teknolojiyi katarak tadına doyamayacağınız %100 doğal kaşar peyniri ve yöresel ürünler üretiyoruz. Farklı lezzetleri ile sizi çocukluğunuza götüreceğimize inanıyoruz. Ardahan Kaşar Peyniri , Ardahan Balı , Ardahan Tereyağı ve diğer Ardahan Yöresel Ürünleri bir tık uzağınızda.

Kolay Sipariş Verirsiniz
Doğal ve Taze Göndeririz
Afiyetle Yersiniz

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

Güvenli Ödeme
Tüm hakları saklıdır © 2023 Osmanoğlu Süt Ürünleri Ltd. Şti.
Web sitemizde bulunan hiç bir yazılı ve görsel materyalin izinli / izinsiz kullanımı yasaktır.
Web Tasarım