Eski Kaşar Peyniri (13. Kg)

Eski Kaşar Peyniri (13. Kg)

12 Kg sütten 1 Kg kaşar ürettik. Onuda aylarca dinlendirdik.

2.600,00TL

Ardahan'ın eşsiz doğasında özgürce otlayan ineklerden aldığımız tap taze sütlerden leziz kaşar peynirleri yaptık. Bununla yetinmedik ve doğal ortamda en az 12 ay saklayıp lezzetine lezzet katmak için eskittik. Kaşar peyniri ne kadar eskirse o kadar lezzetlenir. Eski Kaşar peyniri şimdi bir tık uzağınızda.

Eski Kaşar Peyniri

Oldukça eski bir tarihe sahip olan eski kaşar, aynı zamanda yararlı bir besindir. İçeriği zengin ve vitamini boldur. Sert bir biçimde dilimlenir ve dilimlerken ufalanmaz. Yerken ağızda dağılan bir lezzete sahiptir ve tokluk hissi verir.

Aynı zamanda eski kaşar, peynirin en güzel kısmının belli bir miktarda asitleşmesi ve yağda haşlanması sonucu elde edilmektedir. Oldukça sert ve lezzetlidir. Bu sebeple sadece kahvaltılarda değil, çeşitli yemeklerde, hamur işlerinde hatta salatalarda bile tüketilebilir.

Eski Kaşar Peyniri Nasıl Yapılır?

Ürün satış aşamasına gelene kadar binlerce emekten geçmektedir. Taze kaşar peyniri sadece mayalama aşamasında kalırken, eski kaşar peyniri bu aşamadan sonra da emek istemektedir. Lezzeti de bu emekten gelir.

Çiğ sütten de işlenebilen kaşar peynirinin üretiminde pıhtının işlenmesine kadar aşamalar beyaz peynir üretiminin yaklaşık aynısıdır. Yalnız maya sütün 60-80 dakikada pıhtılaşmasını sağlayacak şekilde katılmaktadır. Baskılı süzme işleminden sonra peynir suyu tamamen ayrılmış pıhtı, büyük parçalar halinde kesilerek fermantasyona bırakılır. Fermantasyonda amaç telemenin haşlama aşamasında kolay işlenebilmesi ve peynir hamurunun pürüzsüz olmasını sağlamaktır. Tam Fermente olmuş teleme yırtılmadan açılır, pürüzsüz ve parlaktır. Teleme küçük parçalar halinde kesilerek delikli sepetlerde 75 derecede yumuşak bir hal alana kadar yoğrulur ve elde edilen hamur tezgah üzerine alınarak göbek bağlama işlemi yapılarak, kalıplanır.

Eski Kaşar Peyniri

Kalıplama İşleminin Önemi

Kalıplama işlemi tamamlanan peynir tezgah üzerinde sık sık alt üst çevrilir. Böylece 1 veya 2 saat içerisinde 4 veya 6 defa çevrilmiş olur. Peynirler, iyice suyu akana kadar birkaç kez çevirmek şartıyla ertesi güne kadar tezgah üzerinde bırakılır. Daha sonra tuzlama işlemine geçilir. Tuzlama ve olgunlaşmanın tamamlanmasından sonra peynirler 40-50 °C su ile yıkanır ve sert fırçalarla temizlenip kurutularak satışa sunulmaktadır.

Eski Kaşar Peynirinin Faydaları

Günde bir iki dilim tüketildiği zaman yarım kilo etten alınacak olan kalsiyum ve protein ihtiyacını tam anlamıyla karşılamaktadır.

Taze kaşara oranla daha az doymuş yağ içerir ve fermantasyon süreci daha yoğundur. Bu sebeple kalp ve damar hastalıkları konusunda koruyucu görev üstlenmektedir. Bu anlamda eski kaşar peyniri faydaları oldukça fazla olan bir üründür ve uzmanlar tarafından tüketilmesi önerilmektedir.

Bu lezzetlerden vazgeçemeyeceksiniz

Eski Kaşar Peyniri (13. Kg) ürününü alan müşterilerimiz başka hangi ürünleri alıyor?

En çok sipariş edilen ürünlerimiz arasında şunu gördük. Eski Kaşar Peyniri (13. Kg) ürünümüzü satın alan müşterilerimiz aşağıdaki ürünleride beğenerek satın alıyor. Sizin damak tadınıza da güveniyor ve bu ürünleri beğeneceğinizi umuyoruz.

× Bu ürüne eski kaşar peyniri, ardahan kaşar peyniri kelimelerini arayarak daha hızlı ulaşabilirsiniz.

Özlediğiniz doğal lezzetler burada!

Yanatlı Köyü’nün yüksek rakımlı doğasında geleneksel yöntemlerle hazırladığımız lezzetler

Yanatlı Süt Ürünleri olarak kendi büyük baş hayvanlarımızdan ve diğer köylerimizde bulunan çiftçilerden topladığımız sütleri modern tesislerimizde dedemizden miras kalan geleneksel yöntemler ile işliyoruz. Geleneksel yöntemlere teknolojiyi katarak tadına doyamayacağınız %100 doğal kaşar peyniri ve yöresel ürünler üretiyoruz. Farklı lezzetleri ile sizi çocukluğunuza götüreceğimize inanıyoruz. Ardahan Kaşar Peyniri , Ardahan Balı , Ardahan Tereyağı ve diğer Ardahan Yöresel Ürünleri bir tık uzağınızda.

Kolay Sipariş Verirsiniz
Doğal ve Taze Göndeririz
Afiyetle Yersiniz

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

Güvenli Ödeme
Tüm hakları saklıdır © 2018 Yanatlı Süt Ürünleri
Web sitemizde bulunan hiç bir yazılı ve görsel materyalin izinli / izinsiz kullanımı yasaktır.
Web Tasarım