Taze Kaşar Peyniri (400 Gr)

Taze Kaşar Peyniri (400 Gr)

Doğallımıza sevgimizide kattık , Kalp şeklinde kaşar peyniri ürettik

90,00TL

Enerji değeri bakımından oldukça yüksek ve kalsiyum, protein ve B2 vitamini bakımından zengindir. İyi bir fosfor kaynağı olarak yenilebilir. İştah açıcı bakımdan, böreklerde, çorbalarda, makarnalarda, ana yemeklerde ve tatlılarda bir çok biçimde kullanılır.

Ardahan Kaşar Peynirinin Özellikleri

Ardahan ilimize ait olan peynir çeşitleri sayısı oldukça fazladır. Yöremize ait bu peynir çeşitleri dünyaca ünlü olup, yüksek standartlardaki üretim teknolojisi ile üretilmektedir. Tüm peynir çeşitleri lezzetlerine göre farklı üretim aşamalarından geçer. Ardahan Kaşar Peynirinin üretildiği coğrafi bölgede büyük hayvan yetiştiriciliği mera yetiştiriciliğine dayanmaktadır. Peynirin yapımında kullanılan süt, 1600 civarında çiçekli bitkinin bulunduğu Ardahan ilindeki meralarda otlayan hayvanlardan elde edilmektedir. Ardahan Kaşarı üretimi mevsimlik bir çalışmadır ve hayvanların mayıs ile ağustos aylarında merada serbest dolaşımla beslendiği dönemde elde edilen sütlerden üretilmektedir.

Ardahan Kaşar Peynirinin Farkı

Ardahan Kaşar Peyniri, benzerlerinden merada otlayan hayvanların sütüyle üretilmesi yönüyle ayrılmaktadır. Ardahan köy ve yaylalarında bölgenin zengin bitkilerinin aromasını taşıyan sütler Ardahan’ın eşsiz doğasında özgürce otlayan ineklerimizden aldığımız taptaze sütlerden yapılır. Ardahan ilimizde haziran ayında başlayan çiçeklenme, ağustos sonuna kadar sürer ve bu da süte hiçbir yerde olmayan bir lezzet katar. Açık ve temiz havada, Ardahan’ın yüksek rakımlı meralarında otlayan ineklerin sütünden elde edilen Ardahan Kaşar Peyniri hem taze hem de eski olarak tüketilir.

Ardahan Kaşar Peynirinin Yapılış Aşamaları

Süt, içindeki değerli gazları koruyabilmek amacıyla sağımdan en çok bir saat sonra mandıraya getirilip, peynir yapım işi başlatılır. Ardahan bölgemizde sütü sabah ve akşam olmak üzere günde iki kere süt toplanır. Süt bu şekilde taze bir şekilde işleme konur. Süt özelliğini kaybetmeden 35 derecede pastörize edilen tanklara alınır. Pastörize işlemi tamamlandıktan sonra mayalama işleminin ardından teleme haline gelen peyniri dinlenmesi için başka bir bölüme alınır. Burada bir gün dinlenen ve acı suyundan arınan teleme peyniri daha sonra doğrama makinesinden geçirilir. Doğrama makinesinde bu işlem üç kez tekrarlanır. Bu işlemin amacı; teleme halindeki peynirin gözeneklerinde kalan acı suyun tamamen yok edilmesini sağlamaktır. Bu işlem bittikten sonra tuzlanarak buharlı kazanda 72 derece sıcaklıkta bu peyniri pişirilir. Berrak bir görünüm alıncaya kadar 10 dakika pişen peyniri çıkartılır ve kalıplanır. Kalıplarda 1 gün kalan peynir kaşar olarak mahzende 20 gün dinlendirilir. 20 günün ardından meşhur Ardahan Kaşar Peyniri sofralarımızı süslemeye hazırdır.

Kaşar Peyniri Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Kaşar peynirinin yüzeyi pürüzsüzdür ve rengi tereyağına benzer şekilde sarı renkli olur. Hoş kokulu ve yendiğinde ağızda erir. Kesildiğinde küçük parçalanmalar olmaz, çok fazla sert veya çok yumuşak değildir.

Bu lezzetlerden vazgeçemeyeceksiniz

Taze Kaşar Peyniri (400 Gr) ürününü alan müşterilerimiz başka hangi ürünleri alıyor?

En çok sipariş edilen ürünlerimiz arasında şunu gördük. Taze Kaşar Peyniri (400 Gr) ürünümüzü satın alan müşterilerimiz aşağıdaki ürünleride beğenerek satın alıyor. Sizin damak tadınıza da güveniyor ve bu ürünleri beğeneceğinizi umuyoruz.

Özlediğiniz doğal lezzetler burada!

Yanatlı Köyü’nün yüksek rakımlı doğasında geleneksel yöntemlerle hazırladığımız lezzetler

Yanatlı Süt Ürünleri olarak kendi büyük baş hayvanlarımızdan ve diğer köylerimizde bulunan çiftçilerden topladığımız sütleri modern tesislerimizde dedemizden miras kalan geleneksel yöntemler ile işliyoruz. Geleneksel yöntemlere teknolojiyi katarak tadına doyamayacağınız %100 doğal kaşar peyniri ve yöresel ürünler üretiyoruz. Farklı lezzetleri ile sizi çocukluğunuza götüreceğimize inanıyoruz. Ardahan Kaşar Peyniri , Ardahan Balı , Ardahan Tereyağı ve diğer Ardahan Yöresel Ürünleri bir tık uzağınızda.

Kolay Sipariş Verirsiniz
Doğal ve Taze Göndeririz
Afiyetle Yersiniz

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

Güvenli Ödeme
Tüm hakları saklıdır © 2023 Osmanoğlu Süt Ürünleri Ltd. Şti.
Web sitemizde bulunan hiç bir yazılı ve görsel materyalin izinli / izinsiz kullanımı yasaktır.
Web Tasarım